Trzciniak

Jak sama nazwa wskazuje, trzciniak jest ptakiem zamieszkującym trzciny. Mogą być to zarówno rozległe trzcinowiska, jak i wąskie przybrzeżne pasy trzcin.

Trzciniak jest bardzo terytorialnym ptakiem. Siadając w różnych miejscach swego rewiru, często na czubkach trzcin, głośno śpiewa. Dlatego też nie jest trudnym do znalezienia ptakiem.

Zazwyczaj jednak widząc człowieka, ucieka. Odlatuje, na chwilę milknie i ciężko go wtedy wypatrzeć.

Jednak dziwnego kształtu zbliżającego się od strony wody trzciniaki nie boją się aż tak bardzo, a jeden z obserwowanych przeze mnie osobników nie bał się wcale więc bez większych problemów podpłynąłem go kajakiem.

Wielokrotnie widziałem śpiewające trzciniaki, jednak rzadko kiedy polujące. Właśnie teraz jest chyba najlepszy okres na obserwowanie tych ptaków polujących – intensywnie karmią młode, nie przejmują się więc tak bardzo granicami rewiru, a właśnie szukaniem pożywienia – owadów.

Jednak do ptaków trzcinowisk na poważnie zaglądnę dopiero w przyszłym roku – przyciąga mnie tam tajemniczy bąk, ptaki blaszkodziobe i właśnie trzciniaki.

I na koniec, trzeci już w tym poście osobnik, tym razem na filmiku. Przepraszam za 'tsunami’, ale jednak teleobiektyw + kajak + siatka maskująca i brak statywu nie jest doskonałym rozwiązaniem do filmowania. Jednak myślę, że jego głos będzie ciekawym uzupełnieniem tego wpisu 😉

[youtube=http://www.youtube.com/watch?v=YEIMrhRQBAc&feature=youtu.be]